dr inż. Stefan Reszewski

Szanowni Państwo,

Mam przyjemność pokrótce przedstawić moją karierę zawodową i naukową. Aktualnie poza firmą EKO - HEAT, pracuję na Politechnice Wrocławskiej jako adiunkt naukowo- dydaktyczny. Pozostaję również czynnym zawodowo Projektantem Instalacji Chłodniczych, Klimatyzacyjnych, Wentylacyjnych, Grzewczych oraz Zaopatrzenia w zimną i ciepłą wodę.

W roku 1995 ukończyłem Politechnikę Wrocławską i uzyskałem tytuł mgr inż. Budowy maszyn w specjalizacji chłodnictwo. Po ukończeniu studiów rozpocząłem studia doktoranckie na mojej Uczelni jednak ze względu na chęć doskonalenia swoich umijętności od lutego roku 1996 do lutego 1998 pracowałem jednocześnie dla firmy Alfaco - North sp. z o.o.. W tej firmie po raz pierwszy zetknąłem się z rzeczywistym chłodnictwem i dzięki szkoleniom prowadzonym przez firmy produkujące komponenty instalacji chłodniczych nabyłem część wiedzy koniecznej każdemu inżynierowi specjalności chłodnictwo.

Ze względu na fakt, że pracując w firmie handlowej nie miałem możliwości sprawdzenia swoich umiejętności budowy instalacji chłodniczych oraz serwisowania ich, po rezygnacji z pracy w firmie Alfaco - North, założyłem wraz ze wspólnikiem firmę zajmującą się serwisem urządzeń i instalacji chłodniczych. Pracując jako serwisant nabyłem odpowiedniej wiedzy monterskiej ale kosztem opóźnienia realizacji swojej pracy doktorskiej. Wobec powyższego po roku działalności zrezygnowałem z prowadzenia działalności i powróciłem do  pracy naukowej łącząc ją z pracą w firmie PPHU WIGMORS.  Od roku 1999 do lutego 2002 łączyłem karierę naukowo - dydaktyczną przy realizacji pracy doktorskiej z pracą zawodową w PPHU WIGMORS, gdzie zajmowałem stanowisko Dyrektora d/s technicznych i handlowych. Niestety na dłuższą metę nie było możliwości łączenia funkcji dyrektora w prywatnej firmie, naukowca oraz projektanta instalacji chłodniczych wobec czego byłem zmuszony zakończyć moją bardzo dobrą współpracę z WIGMORS, z której Właścicielem Panem Wincentym Szerszeniem do tej pory utrzymujemy dobry kontakt.

W marcu roku 2002 uzyskałem tytuł Doktora Nauk Technicznych z Dziedziny Chłodnictwo. Moja praca doktorska dotyczyła wykorzystania w technice chłodniczej węglowodorów nasyconych oraz ich mieszanin. Od roku 2003 podjąłem pracę na Politechnice najpierw jako asystent a następnie od roku 2005 jako adiunkt naukowo- dydaktyczny. W międzyczasie cały czas projektowałem, nadzorowałem budowy oraz uruchamiałem zaprojektowane samodzielnie instalacje chłodnicze, klimatyzacyjne itp.

Ze względu na chęć uzyskania uprawnień budowlanych projektowych oraz wykonawczych jak również okazane mi zaufanie przez moich Klientów, którzy wymagali ode mnie coraz większego zakresu moich projektów, w roku 2006 podjąłem studia na Wydziale Inżynierii Środowiska w kierunku  Klimatyzacja, Wentylacja i Ogrzewnictwo. Ukończyłem je w roku 2007 z wyróżnieniem uzyskując tytuł mgr inżyniera w dziedzinie Klimatyzacja, Wentylacja, Ogrzewnictwo i Instalacje Sanitarne.

W miedzyczasie od roku 1999 do chwili obecnej jestem czynnym Projektantem i udało mi się zrealizować około 200 projektów z czego najciekawszymi jak do tej pory pozostają instalacje w obiektach:    
Bosch – Długołęka,  Hotel Dorint (obecnie Sofitel)– Wrocław, Holiday Inn (obecnie Scandic)– Wrocław, Farutex – Wrocław, American Bistro Poland – Wrocław,Piekarnia Familijna – Kuźnica Czeszycka k. Wrocławia, Zakład przetwórstwa mięsnego “Stendera” k Ostrowa Wlk., Hipermarket sieci handlowej Delikatesy Centrum w Stalowej Woli, Faurecja–Gorzów, Simoldes Plastikos – Jelcz Laskowice, Wrocławski Park Technologiczny, Zakłady mięsne Pierzchała – Kozienice – część produkcyjna, Minova – Ksante (KGHM) – Polkowice, Instalacja Klimatyzacji Absorpcyjna dla Kogeneracja S.A.- Wrocław, Supermarkety T&J Społem ul. Kasprowicza Wrocław - wszystkie instalacje: Chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja, C.W.U., Supermarket T&J Społem ul. Jemiołowa Wrocław – wszystkie instalacje: Chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja, C.W.U.     
Największym wyzwaniem, z którym do tej pory sobie poradziłem jednak była instalacja, którą zaprojektowałem, przetestowałem i uruchomiłem dla Alstom Power - dla obiektu Elektrowni Atomowej Borselle w Holandii. Była to instalacja awaryjnego usuwania wodoru z przestrzeni generatorów.

Kontynuuję oczywiście równolegle swoją karierę naukowo - dydaktyczną, więc co roku kilku moich Dyplomantów rozpoczyna pracę w zawodzie i większość z nich z powodzeniem pracuje w zawodzie. Jedna z moich byłych Dyplomantek uzyskała już tytuł Doktora Nauk Technicznych z dziedziny Klimatyzacja i Wentylacja, z czego jestem bardzo dumny.

Do chwili obecnej mam pięć zgłoszeń patentowych, z których jednym jest zgłoszona wspólnie z Adamem Kowalskim pompa ciepła EKO-HEAT. Na realizację reszty pomysłów w chwili obecnej niestety nie mam czasu ale w przyszłości nasza firma będzie realizować kolejne nasze nowatorskie pomysły.

Dziedziną, która od czasów studiów mnie interesowała jest wykorzystanie pomp ciepła w technice grzewczej oraz systemy ziębno grzejne. Już moja praca dyplomowa z roku 1995 dotyczyła pompy ciepła klasy woda- woda.

Od czasów, kiedy poznałem Adama Kowalskiego zawsze chciałem abyśmy wspólnie zrealizowali jakiś znaczący projekt. Dzięki naszym wspólnym wysiłkom, doświadczeniu oraz wiedzy, udało nam się zrealizować pompę ciepła EKO- HEAT, którą z dumą możemy zaprezentować. Podczas realizacji tego projektu wykorzystane zostały materiały z mojej pracy doktorskiej. Pompa ciepła EKO- HEAT jest unikalną pompą ciepła, a opis procesów wymiany ciepła pomiędzy resublimującą wilgocią z powietrza i odparowującym czynnikiem chłodniczym w parowniku jest częścią mojej pracy habilitacyjnej. Dzięki badaniom, które prowadziliśmy z Adamem przez te kilka lat, istnieje już niezbedny materiał, który pozwoli mi na sporządzenie modelu matematycznego do projektowania wymienników pozyskujących ciepło resublimacji - czego w literaturze światowej do chwili obecnej nie ma.

Szczegóły dotyczące pompy ciepła, którą wspólnie z Adamem Kowalskim opracowaliśmy znajdziecie Państwo na naszej stronie, do której lektury serdecznie zapraszam.

Z szacunkiem

dr inż. Stefan Reszewski

 

Czytany 19676 razy

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w polityce prywatności i ciasteczek.

  Rozumiem i zgadzam się.
Mature